خوش آمدید مهمان   (  ورود  -  عضویت  ) به نام خداوند جان و خرد
شنبه، 3 تير ماه، 1396
ایران نوید

گنج های ايران

آیا تاکنون درباره گنج های باستانی ایران شنیده اید، گنج معروف داریوش هخامنشی که در محدوده شهر همدان امروزی پنهان نموده و تا به امروز راز آن گشوده نشده است .

گنج های ایران

طلای پادشاه بزرگ ایرانیان ، داریوش سوم هخامنشی که در سالهای 380 تا 330 قبل از میلاد می زیست ، بزرگترین گنج تمام دورانها به شمار می آید.

بخشی از این گنج را امپراتور مقدونیان ، اسکندر کبیر(232 – 356 ق.م ) زمانی که در سالهای حدود (334 ق.م)  کشور پادشاهی ایران را تسخیر و گنجینه های شوش ، ایسوس (شهری در کشور ترکیه کنونی) ، دمشق و تخت جمشید را چپاول کرد، به تاراج برد .امپراتور فاتح،  تنها در تخت جمشید حدود 9000 تالنت طلا و 40000 تالنت نقره به غنیمت گرفت . هر تالنت با معیارهای امروزی حدود 2/26 کیلوگرم بود . یعنی این که بیش از 1000 تن یا به حساب دیگر ، بیش از 50 کاروان بزرگ حیوانات بارکش پر از فلزهای قیمتی به دست او افتاد و همه آنها تنها در یک شهر!!!
مورخ و وقایع نگار باستانی یونان «دیودور» چنین نگاشته است که اسکندر کبیر
گنجهای حاصل از تمام گنج خانه های تسخیر شده ایران را بر بیش از 3000 شتر بارکش و 10000 جفت قاطر، یعنی بیش از 23000 حیوان بارکش ، به کشور خود انتقال داد .

اسکندر در آن زمان در ایران ، بدون احتساب بخشی از گنجینه ها که داریوش سوم به نقاط امن برده بود، 750000 تالنت ، حدود 19650 تن، یعنی تقریبا 980 کامیون باری 20 تنی پر از طلا و نقره به غنیمت گرفت.

تازه جواهرات و سایر اشیای با ارزش را به حساب نیاورده ایم. وقتی که او بعد با  ارتش خود به مصر لشکر کشی کرد ، بنا به نگارشهای باستانی، دستور داد که سپرهای حفاظتی سربازانش را به نقره خالص آب نقره کاری کنند( غنایم جنگی او از پارسها تا این اندازه زیاد بود).
داریوش با کاروان کوچکی از گنجهایش به اقامتگاه تابستانی خود در هگمتانه (شهر همدان امروزی در ایران)  یعنی جایگاه آخرین گنج خانه اش گریخت. بنا به نگارشهای فرهنگی باستانی؛
داریوش هخامنشی قبل از آن که بمیرد، دستور داد که تمام طلاها، نقره ها و اشیای قیمتی دیگر را در نزدیکی شهر، دفن کنند. وقتی که اسکندر اقامتگاه تابستانی را به تسخیر در آورد ، هیچ اثری از گنج بر جای نمانده بود.  اسکندر نیروهایش را وادار کرد هفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند که جستجویی بی حاصل بود .

نزدیک به 250 سال پس از آن سردار رومی مارکوس لیزینیوس کراسوس ( 53 – 115 ق.م) به جستجوی این گنجینه طلا پرداخت و برای آن حتی با پارتها ، یکی دیگر از اقوام نژادی آسیای صغیر،  جنگ کرد.  پارتها در آن زمان سلسله پادشاهی جدیدی را در ایران بر پا کرده بودند (سلسله اشکانیان).  سرداران رومی ژولیوس سزار ( 44 - 100 ق.م) و مارکوس آنتونیوس (30 – 83 ق . م) و همچنین امپراتور روم، نرون (68 – 37 میلادی) نیز ، همگی بدون هیچگونه موفقیتی به جستجوی گنج افسانه ای داریوش پرداختند .

در سال 1973 (1352 شمسی) شاه وقت ایران دستور کاوش این گنج را داد؛  یک هیئت آمریکایی با پیشرفته ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف به کار پرداخت ، اما نتوانست گنج را پیدا کند. به این ترتیب:

 گنجینه طلای داریوش تا به امروز همچنان در مکانی در محدوده ای به شعاع 100 کیلومتری در اطراف شهر همدان قرار دارد .

 

تهیه و ارائه دهنده : نوید نظامی        

منبع: « در جستجوی گنج »   نوشته: نوربرت فون فرانکشتاین،   ترجمه: بهروز بیضایی ،   انتشارات قدیانیامپراتور فاتح تخت جمشید تالنت طلا نقره غنیمت حیوانات بارکش گنج گنج خانه های تسخیر شده ایران اسکندر گنجینه ها داریوش جواهرات مصر لشکر کشی باستانی نقره خالص آب نقره کاری پارس ها همدان داریوش هخامنشی نقره ها و اشیای قیمتی گنج مدفون سردار رومی مارکوس لیزینیوس کراسوس اقوام نژادی آسیای صغیر سلسله اشکانیان ژولیوس سزار نرون امپراتور روم گنج افسانه ای داریوش شاه وقت ایران هیئت آمریکایی یشرفته ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف مورخ و وقایع نگار باستانی یونان دیودور اسکندر کبیر گنج های باستانی ایران گنجینه های شوش ، ایسوس ترکیه کنونی دمشق تخت جمشید امپراتور مقدونیان
ارسال شده در مورخه : شنبه، 24 فروردين ماه، 1387 توسط irannavid  پرینت

مرتبط باموضوع :

 پنهان جانور شناسی  [ پنجشنبه، 2 خرداد ماه، 1387 ] 7524 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
 
Email : irannavid@gmail.com
Copyright © 2007 - 2016  By : www.irannavid.com   کلیه حقوق محفوظ و مربوط به ایران نوید است
استفاده و بهره برداري از مطالب سايت با ذکر منبع مجـاز است
Powered By PHP-Nuke ,  Persian Project: phpnuke.ir
آدرس کانال تلگرام :   telegram.me/irannavid
 
طراحی و مدیریت :   نوید نظامی  | By :  Navid Nezami